Фердинанд III Кастильський (Святий)

Зображення Фердинанда ІІІ Кастильського, ХІІІ ст.
Зображення Фердинанда ІІІ Кастильського (Святого), датоване ХІІІ ст.

Фердинанд III Кастильський (Святий) (iсп. Fernando III de Castilla, el Santo) об'єднав розрізнені середньовічні королівства в єдине та сприяв розвитку науки і віри.

Походження та утвердження на троні

Він походив з Бургундської династії, син короля Альфонсо ІХ і його другої дружини Беренгарії. У Фердинандо були також дві старші сестри від першого шлюбу батька, і незважаючи на те, що шлюб батьків майбутнього святого розірвали через занадто близьке споріднення, Фердинанд III Кастильський вважався закононародженим.

Фернандо отримує ключі від Севільї
Розпис по дереву, близько 1750 р., де зображено як (по-сучасному: мер міста Севілья) Аксатаф, вручає перед воротами ключі від міста Фернандо ІІІ. Художник взяв на себе відповідальність зобразити Севільський кафедральний собор, таким як його потім збудують християни та Богородицю – заступницю іспанських королів, в небесах

Так вийшло, що попередній король Кастилії, Енріке І, після своєї смерті не залишив законних спадкоємців, то королівство успадкувала Беренгарія, що передала управління країною своєму синові Фердинанду. Йому довелося повоювати з Альваро Нуньєсом де Лара, графом, який претендував на Кастильську корону. Але перемогу в серпні 1217 здобув Фердинанд III Кастильський, якого, до речі, підтримало вище духовенство і частина знаті. Варто відзначити, що рідний батько Фердинандо також пред'являв права на Кастилію, однак син розбив його армію в битві під Бургосом. Рівно через рік, в серпні 1218, після перемоги над графом Альваро, Фердинандо уклав мирний договір зі своїм батьком.

Новий король був людиною високоосвіченою і енергійною, володів політичним тактом. Зміцнивши свою владу, він дав надзвичайно потужний поштовх реконкісті і в ході багаторічних визвольних змагань виборов майже всі мусульманські території на півдні півострова, серед яких Кордоба, Севілья, Хаен і Уельва. Не бракувало йому і мудрості та завбачливості, так, своїм сестрам він виплатив грошову допомогу взамін на відмову від прав на королівство Леон.

Склепіння Королівської каплиці Севільського собору
Склепіння Королівської каплиці Севільського собору

Індивідуальні риси

Король Фердинанд III був вкрай релігійною людиною. За рахунок його щедрих пожертвувань було реконструйовано 5 єпархій. Він підтримав зведення відомого Севільського собору, що належить до числа найбільших католицьких соборів Європи. Незважаючи на релігійність, він був наділений розсудливістю і толерантністю по відношенню до єврейських і мусульманських громад у звільнених містах. Примітно і те, що за розпорядженням Фердинандо був побудований університет в Саламанці.

Гробниця Фердинанда III в Севільському кафедральному соборі
Гробниця Фердинанда III в Севільському кафедральному соборі

Смерть короля

Останки короля покояться в кафедральному соборі Севільї. Він був похований в одязі францисканця, якому він надав перевагу над королівським одягом. Пам'ять про Фердинанда III і його військові перемоги продовжує жити і після його смерті. 1671 року католицька церква канонізувала короля-воїна. Вважається, що він є покровителем не лише місцевих правителів, а й усіх ув'язнених і знедолених.

Іspanska.com.ua рекомендує переглянути відео про Фердинанда III Кастильського.