Печера Альтаміра

Альтаміра є однією з найвідоміших вапнякових печер у світі, яка допомогла пролити світло на багато фактів життя стародавніх людей. Розташована печера Альтаміра на півночі Іспанії, у Кантабрийских горах, недалеко від міста Сантандер. Знайдені тут у позаминулому столітті наскальні зображення тварин, принесли їй світову популярність і назву «Сикстинська капела первісного мистецтва» і зарахована до об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Стеля основної зали печери
Загальний вид стелі основної зали печери

Печера Альтаміра складається з серії подвійних коридорів і зал. Її загальна довжина становить близько 270 метрів. На стінах печер зображені, головним чином, тварини - бізони, коні, кабани, причому не одним, а декількома кольорами відразу. Більше того, природні контури стіни були використані стародавніми художниками для створення тривимірного ефекту. В основному, зображення виконувалися вугіллям, гематитом і охрою. За припущеннями вчених, зображення були нанесені більше 15 тисяч років тому.

Печера Альтаміра, вхід до якої був засипаним, була відкрита в 1868 р. А через десять років іспанський археолог Марсі-Ліно Саутуола виявив тут наскальні малюнки пізнього палеоліту, які зображені в головній залі печери довжиною у 18 м, що розташована безпосередньо за вхідним коридором. Варто відзначити, що наскальний живопис був виявлений і у інших частинах печери.

Альтамірський бізон
Альтамірський бізон

Довгий час багато вчених розцінювали наскальний живопис Альтаміри як підробку, але на початку XX ст. справжність її була остаточно доведена. Майже ціле сторіччя доступ відвідувачів у печеру не обмежували. Але потім помітили, що штучне освітлення і дихання людей негативно впливають на унікальні древні зображення. Тому з 1982 року відвідування печери різко зменшилися, а в 2002 році на малюнках печери була виявлена цвіль, і Альтаміра була закрита.

У 2011 році печера була відкрита, і туристи знову змогли пізнати древню красу наскальних малюнків. До того, ж органи державної влади Кантабрії вирішили, що тримати Альтаміру закритою невигідно, і встановили певну норму відвідувань у день, яка не буде завдавати шкоди унікальним знахідкам історії.