Музей Прадо

La Batallа del Tomate - щорічний фестиваль, присвячений літу, що вже минає, та проводиться в останній тиждень серпня. Місце проведення цього грандіозного свята - невелике містечко Буньоль, яке знаходиться на сході Іспанії в тридцяти восьми кілометрах від Валенсії.

Веселощі на межі божевілля
Чого тут більше, веселощів чи божевілля, судити Вам

Як і всі святкування Іспанії, Томатний фестиваль проходить з музикою, танцями, феєрверками і безкоштовними частуваннями, але його відмінною рисою, яка приваблює близько сорока тисяч туристів у сезон, є кульмінація свята - томатна битва La Tomatina.

Історичні корені томатного побоїща беруть свої початки від часів диктаторського правління Франко. Одна з версій говорить про те, що закидання один одного помідорами було виявом протесту проти режиму правителя. Але швидше за все подібний сенс битві було надано пізніше, коли чутки про місцеве свято поширилися по всій Іспанії. Перше томатне побоїще було зареєстровано в 1945 р., коли група хлопців під час бійки використали, в якості зброї, стиглі помідори, взяті з вуличного лотка, який знаходився неподалік від місця конфлікту. Юнаків затримали і змусили заплатити за зіпсовані овочі. Але рівно через рік на вулиці пройшла перша мирна томатна битва, організована все тими ж юнаками. Цього разу "снаряди" були принесені з собою.

Похорони Томатіни
Саме таким незвичним чином було доказано, що свято потрібне народу

З часом томатні перестрілки стали загально міськими і, незважаючи на невдоволення поліції, все більше і більше людей стали брати в них участь. Але темпераментні іспанці не обмежувалися метанням помідорів, тому в 1957 р., свято був заборонено. У зв'язку з цим засмучені городяни влаштували галасливі похорони "його величності" Помідора. Величезну труну з помідорами було пронесено вулицями міста, вся процесія супроводжувалася оркестром і плакальницями. Під таким натиском в 1959 р. влада міста була змушена визнати Томатіну офіційним святом Буньолю . Тоді ж прийняли правила проведення томатної битви:

  1. Початок і завершення битви суворо фіксується відповідними звуковими сигналами.
  2. Перед киданням помідор слід розчавити, щоб нікого не травмувати.
  3. Заборонено рвати одяг один на одному.
  4. Заборонено заважати руху вантажівок з помідорами.
Стовп, з якого потрібно дістати хамон
Тільки спробуй-но дістатися вершечку такого стовпа

У ніч перед Томатною битвою, учасники свята змагаються у приготуванні паельї. А в середу (в середині тижневого фестивалю), на площу Плаза-дель-Пуебло вивозять вантажівки, доверху наповнені стиглими помідорами. Тут же розміщують семиметровий стовп, густо намазаний милом, а нагорі кріпиться здоровенний кавалок хамону, і поки хтось не добереться до верхівки, і не забере хамон, свято не починається. Під час цього люди з балконів ллють воду з відер на учасників, які готуються до бою. Зазвичай, витративши близько години, наймайстерніший учасник все-таки дістає свій приз. До 1975 р. кожен учасник битви приносив "боєприпаси" сам, починаючи з 1975 р. томатами стали забезпечувати монахи Ордену святого Луїса Бертрана, покровителя міста. А в 1980 р., забезпеченням "спорядження" зайнявся муніципалітет міста, що істотно збільшило кількість учасників свята.

Вантажівки, якими привозять помідори
А помідори привозять такими вантажівками

Об 11:00 лунає звуковий сигнал, яким, як правило, є вибух петарди, запущеної з даху міської ратуші. Вантажівки відкривають борти, щедро висипаючи на бруківку велику кількість томатів. Учасники фестивалю мчать за снарядами і починають кидатися ними в усі сторони. По асфальту течуть ріки "крові", "крові помідорів". Під час битви, вздовж помідорового поля бою, яке обмежується відстанню в 400 м., закриваються майже всі громадські заклади, а фасади будинків, тих мешканців міста, хто не бажає потім їх відмивати, завбачливо, закриваються міцною поліетиленовою плівкою. Через відведений час вибухає друга петарда, яка сигналізує про закінчення битви. Закінчуються томатні баталії купанням в басейні заповненим помідоровим соком, а тим кому це набридло, шукають джерела чистої води, щоб змити з себе томатну масу, і в цьому найчастіше їм допомагають мешканці міста, обливаючи учасників свята звичайною водою, чи то з відер чи то зі шлангів.

Після такої битви пофарбовані у червоний колір фасади будинків та учасники свята відмиваються, а останній фестиваль літа, що минає, триває ще декілька днів.

Ispanska.com.ua рекомендує переглянути: Під час Томатіни, червоного кольору не буває забагато.


Ispanska.com.ua рекомендує переглянути:: Іспанську мову варто вивчити хоча б для того, щоб дізнатися історію і особливості Томатіни з перших вуст.