Толедо - давня столиця Іспанії

"Корона Іспанії і світло всього світу" - так у давнину називали колишню столицю Іспанії, місто Толедо.

Фантастичний панорамний вигляд на Толедо
Фантастичний панорамний вигляд на Толедо (клікабельно)

Сьогодні Толедо - важливий історичний і релігійний центр Іспанії, який одним з перших піднявся на боротьбу проти мусульманського гніту. Розташований на північний захід від Мадрида на річці Тахо, Толедо є столицею провінції Толедо і автономного співтовариства Кастилія - Ла-Манча. Негласно Толедо прийнято вважати центром архієпископства. Місто внесено до списку світової культурної спадщини Юнеско.

Завдяки зовнішньому впливу Толедо тільки розцвітав і поліпшувався. Спочатку свою лепту внесли римляни - про що свідчать залишки розкішних вілл і акведуків, потім маври, що завоювали Толедо в 712 році.

Вид на міст Акантара та толедський Алькасар
Вид на міст Акантара та толедський Алькасар

Завоювання Толедо християнами

Через три століття, в 1085 році місто завоював Альфонс Четвертий Кастильський, і Толедо отримав статус резиденції кастильских королів на цілих п'ять століть, до 1561 року. Пізніше резиденцію перенесли в Мадрид, а Толедо залишився тільки релігійним центром. До 40-х років XX століття в місті панував відносний спокій. Лише в 1936 році фортеця Алькасар, в якій закрилися прихильники генерала Франко, героїчно 70 днів оборонялася від республіканців.

Щоб оглянути всі визначні пам'ятки міста, цьому треба присвятити кілька днів. Тільки тоді вдасться відчути велич і красу соборів, мечетей, церков.

Синагога Ель-Трансіто
Синагога Ель-Трансіто

Місто трьох культур

Оскільки протягом століть Толедо об'єднував всередині своїх стін представників різних культур і віросповідань, то, подібно Єрусалиму, за ним закріпилося прізвисько «місто трьох культур». Християни, євреї та мусульмани залишили свій слід в його архітектурному образі. Велика частина пам'яток не збереглася, але навіть наявність двох синагог (Санта-Марія-ла-Бланка і Ель-Трансіто) та значної кількості монастирів, церков і соборів говорить багато про що. Більш того, арабський вплив простежується в структурі міста, декоративних елементах, формі воріт, арок і окремих фрагментів будівель.

Толедський кафедральний собор
Толедський кафедральний собор

Особливість Толедо

Відмітна риса багатьох християнських релігійних споруд в Толедо - велика частина з них була зведена на місці колишніх мечетей, які, відповідно, свого часу замінили вестготські церкви. Яскравий приклад такого будівництва - готичний Кафедральний собор. Під час правління мусульман на його місці була Соборна мечеть, а ще раніше - храм. Церква Святого Фоми із знаменитим полотном Ель Греко «Похорони графа де Оргаса» і Церква Сантьяго-де-Аррабал з дзвіницею у вигляді мінарету також були зведені на місці мечетей. Під час правління Ізабелли і Фердинанда в Толедо був побудований другий великий католицький собор - Сан-Хуан-де-лос-Рейес, відомий також як францисканський монастир, призначений для королівської усипальниці.

Толедо відомий своїм ремеслом «дамаскін» - виробництвом холодної зброї з чорної емалі та інкрустацією золотом, сріблом і міддю.

Ispanska.com.ua рекомендує прогулятися в Толедо.