Алькала-де-Енарес - колиска видатних особистостей

Річка Енарес
Річка-красуня, на берегах якої знайшло прихисток м. Алькала-де-Енарес

Старовинне місто Алькала-де-Енарес, за 33 км. від Мадриду, розкинуло свої володіння вдовж річки-красуні Енарес.

Найдавніші археологічні знахідки свідчать, що перші поселення в районі АлькаладеЕнарес з'явилися, щонайменше, в епоху неоліту. В I ст. до н.е. римляни заснували тут місто Комплутум, від якого походить, популярна нині, пестливо-зменшувальна назва Алькала Комплутенція.

Алькала як центр просвітництва

Після Реконкісти Алькала-де-Енарес стає феодальним володінням толедського архієпископа, який звів тут свою другу резиденцію. Саме в цьому місті починалася історія одного з провідних іспанських університетів, Universidad Complutense de Madrid. У 1293 році король Санчо IV видав указ про відкриття Estudios Generales, які отримали благословення самого Папи Римського. Estudios Generales в 1496 році були перетворені “великим” кардиналом Хіменсом де Сінерос у всесвітньо відомий університет. Унікальні книжкові фонди університету, в той час, ставилися вченими в один ряд з бібліотеками Ватикану, Венеції, Флоренції і Парижа. Не випадково університет Алькала-де-Енарес дав іспанській та світовій культурі плеяду видатних мислителів, літераторів, політиків і вчених, серед яких, найперше виділяються, богослов і засновник ордена єзуїтів Ігнатій Лойола, драматурги Лопе де Вега та Кальдерон, Тірсо де Моліна та Кеведо.

Лише через 17 століть після своєї появи на історичній карті Іберійського півострова, 1687 р., за указом Кар­ла II, один з найстаріших осередків культури, ремесел і торгівлі, розташований в самому серці Кастилії на перехресті стародавніх шляхів, отримує нарешті магдебурзьке право.

Calle Mayor (Головна вулиця)
Calle Mayor (Головна вулиця)
Саме тут, десь поруч, музей Серватнеса

Славетні уродженці міста

В Алькалі народилися інфанта Катерина (Каталіна) Араґонска та імператор Фердинанд, вчений і мореплавець Сарменто де Ґамбоа. Але в першу чергу, звичайно, це місто відоме всьому світу як батьківщина Міґеля де Сервантеса, будинок-музей якого на Calle Mayor, головній вулиці історичного центру, сьогодні є місцем паломництва численних шанувальників автора роману про хитромудрого ідальго – знаменитого Лицаря сумного образу.

Архиєпископський палац в Алькала-де-Енарес
Архиєпископський палац

Архітектурно-культурна спадщина

Старовинне місто Алкала-де-Енарес приваблює туристів завдяки збереженими до наших днів архітектурними пам'ятками, які включені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім збережених руїн римського Комплутуна (ciudad romana de Complutum), з якого виросло місто Алькала-де-Енарес, однією з головних визначних пам'яток міста є римська вілла будинок Іполита (Casa de Hippolytus), збудована між IV і III ст. до н.е., архиєпископський палац (Palacio Arzobispal) XIV-XV ст. з “похмурим” архівом іспанської інквізиції, кафедральний собор Сантос-Ніньос (Catedral de los Santos Niños), ворота Мучеників (Puerta de Martires) - єдині збережені з шести в'їзних воріт, споруджених в XIII ст., а також монастир Сан-Бернардо (Monasterio de San Bernardo) - видатний зразок іспанського бароко.

Кафедральний собор Сантос-Ніньос м. Алькала-де-Енарес
Кафедральний собор Сантос-Ніньос м. Алькала-де-Енарес

З квітня по грудень в містечку організовуються театралізовані екскурсії «Поїзд Сервантеса» з дегустаціями страв місцевої кухні, а також історичні вело-екскурсії. Під час прогулянок можна познайомитися з християнськими, єврейськими та мусульманськими кварталами.

В даний час в місті Алкала-де-Енарес проживає близько 200 тисяч осіб. Як і в далекому середньовіччі, коли Алькала об'єднувала у своїх стінах носіїв різних культур і релігій - християн, мусульман, іудеїв, вона знову все більше набуває багатонаціонального характеру: на її вулицях можна зустріти представників практично всіх континентів.

Ispanska.com.ua рекомендує для перегляду трохи відео про це виняткове місто.