Римська Іспанія в ІІІ-V століттях

Римські мури в Емпоріоні
Римські мури в Емпоріоні

Періодом Римської Іспанії прийнято вважати проміжок з 218 р до н.е. (дата Римської висадки в Емпоріоні і по V ст. (навали вестготів на Піренейський півострів).

Початок Римського панування в Іспанії

У III ст. до н.е. карфагеняни, які встановили торговельну монополію в Гібралтарській протоці і облаштувалися на півдні Піренейського півострова, вступили у військовий конфлікт з римлянами за гегемонію в Середземномор'ї. В результаті II Пунічної війни Карфаген втратив свої володіння поза Африкою, у тому числі в Іспанії. Становлення римського панування в Іспанії стало важливою віхою для Риму: по-перше, вирішилося стратегічне завдання; по-друге, римляни отримали доступ до природних багатств Піренейського півострова - родючих земель на півдні і багатих родовищ металів. Так починався майже 700-річний період Римської Іспанії. Протягом цього тривалого періоду, і населення, і політична організація іспанської території зазнали незворотних змін, і назавжди ввібрали в себе очевидний відбиток римської культури і звичаїв.

Римський міст в м. Кордоба
Римський міст в м. Кордоба (клікабельно)

Тільки після низки кровопролитних воєн, що тривали близько 200 років, римляни підкорили всю Іспанію. Після завоювання, Hispania стала основною частиною Римської імперії, поповнивши її багатством матеріальних і людських ресурсів, ставши на багато століть одним з найстабільніших та найрозвинутіших регіонів римського світу і колискою найкращих римських імператорів (Траян, Марк Аврелій, Адріан, Феодосій) та видатних письменників (Сенека, Квінтіліан та багато інших).

Історична спадщина та занепад

Римляни будували дороги і мости, які, як правило, служили тисячоліттями. Дослідники нарахували 34 маршрути римських доріг в Іспанії. Римська Іспанія була країною високорозвинених землеробства та ремесел, процвітаючої торгівлі. У таких великих центрах країни, як Італіка, Таррагон і Емеріта (Меріда), будувалися мости і акведуки.

Руїни римської базиліки в м. Таріфа (Кадіс)
Руїни римської базиліки в м. Таріфа (Кадіс)

У V ст. іспанські провінції завоювали варвари: вандали, вестготи. Картахена, наприклад, була зруйнована у 625 р. готським королем Свінтілою.

Римська Іспанія давно вже стала частиною історії, але і сьогодні всюди в Іспанії можна зустріти римські дороги, мости, театри, акведуки, мозаїки та кладовища. Майже у кожному іспанському музеї зберігаються римські статуї, надгробки й інші свідчення римської епохи.

Іspanska.com.ua рекомендує переглянути цікавий та пізнавальний іспаномовний документально-анімаційний фільм про Римську Іспанію.