Реконкіста - відвоювання Іспанії

Одною з найбільш значущих подій в історії Іспанії, безумовно, є Реконкіста - відвоювання іспанських територій у арабів і берберів, об'єднаних згодом під загальною назвою маври. В загальному Реконкіста в Іспанії тривала близько двох століть, за час яких росли і зміцнювалися Арагонське і Кастильске королівства і розпадався Кордовський Халіфат.

Передумови і початок реконкісти

У 1030 р. в результаті посилення феодалізації Кордовський Халіфат розпадається на кілька окремих еміратів. Розділившись, мусульмани тим самим самі стали на стежку занепаду. Усередині еміратів посилювалися народні хвилювання, між емірами постійно відбувалися феодальні міжусобиці - все це однозначно грало не на користь мусульманам.

В цей же час на півночі Піренейського півострова росли і міцніли іспано-християнські держави Арагон та Кастилія, громадяни яких і виступили основною силовою хвилею проти мавританських загарбників.

Розвиток реконкісти

Першою великою перемогою Реконкісти є відвоювання Толедо в 1085 р. Хоча у володіннях маврів залишалися ще значні території, їх і без того складне становище похитнулося ще більше. У паніці еміри вирішили вдатися до допомоги Альморавидів - фанатичних мусульман, які вторглися в Іспанію після завоювання більшої частини Північної Африки. За допомогою Альморавидів маврам вдавалося тримати оборону деякий час, але, врешті-решт, вони були розбиті і залишили іспанцям Валенсію в 1094 р. Ця операція під керівництвом кастильского Ідальго Родріго Діаса згодом стала основною народного іспанського епосу про Сіда.

Наступним етапом Реконкісти в Іспанії стала боротьба з Альмохадами, яка мала міжнаціональний характер. Альмохади - ще одна мусульманська секта - на початку XII ст. вони захопили всі арабські володіння Піренейського півострова і встановили режим жорсткої диктатури та релігійної нетерпимості. У зв'язку з цим християнським іспанцям прийшла допомога у вигляді пригноблених селян. Завдяки підтримці Франції спалахували повстання і Альмохади були повністю розгромлені у битві при Лас-Навос-де-Толоса в 1212 р. Ця битва остаточно визначила результат Реконкісти.

Надалі іспанці просувалися досить швидко. У 1236 р. вони завоювали столицю Кордовського Халіфату - Кордову, в 1248 р. - Севілью. Завершальним етапом Реконкісти стало об'єднання іспано-християнських держав Піренейського півострова в одну державу з виникненням на заході півострова нового державного об'єднання - Португалії.

Закінчилася Реконкіста в 1492 році після падіння останнього арабського емірату Гранади, з-під стін котрої, Колумб поплив відкривати західний шлях в Індію.

Ispanska.com.ua рекомендує ознайомитися з історією іспанської реконкісти.


Детальніша історія відвоювання піренейського півострова.