Географія іспанської мови

Іспанська або кастильська мова є офіційною мовою в 19 країнах в Америці, а також Іспанії та Екваторіальній Гвінеї, і має певний рівень офіційності в США, на Філіппінах, і Західній Сахарі, а носії мови представлені на п'ятьох континентах при загальній кількості, яка по різних підрахунках, коливається між 470 та 500 мільйонами осіб.

Географія використання  іспанської мови
Географія використання іспанської мови

Найбільше представництво іспанська мова має в Латинській Америці, близько 375 мільйонів чоловік. В свою чергу, Мексика є країною з найбільшою кількістю мовців (майже чверть всього іспаномовного населення). Іспанська мова є офіційною або однією з офіційних мов таких країн як: Аргентина, Болівія, Колумбія, Коста-Ріка, Куба, Еквадор, Сальвадор, Гватемала, Гондурас, Нікарагуа, Панама, Парагвай (разом з гуарані), Перу (разом з кечуа, аймара та іншими мовами корінних народів), Венесуела, Домініканська Республіка, Чилі, Мексика, Уругвай, Пуерто Ріко.

США є другою країною за кількістю мовців в світі, а в штатах Каліфорнія, Нью-Мексико і Техас, навіть існують двомовні іспанські офіційні програми для іспаномовних жителів. Так, наприклад, в Каліфорнії діяльність багатьох державних органів, документи та послуги доступні іспанською. Розділ 1632 Цивільного кодексу Каліфорнії визнає іспанську «як мову великої і зростаючої латиноамериканської спільноти». У штаті Нью-Мексико, іспанська використовується в державній адміністрації, хоча в цьому штаті не має жодної конституційно закріпленої офіційної мови. Іспанська мова Нью-Мексико бере свій початок з часів іспанської колонізації в XVI ст. і зберігає багато архаїзмів. У Техасі, уряд змушує державні органи надавати інформацію на своїх сайтах також іспанською.

Іспанська мова завжди відігравала важливу роль в Бразилії через близькість і збільшення об’ємів торгівлі зі своїми іспаномовними американськими сусідами, членство в МЕРКОСУР, а також історичну іспанську та латиноамериканську імміграцію. У 2005 році Національний конгрес Бразилії схвалив закон, підписаний президентом, який робить обов’язковим вивчення іспанської мови в школах і коледжах країни. Іспанська мова є простою та привабливою для вивчення через свою схожість з португальською, а у багатьох прикордонних містечках та селах Бразилії (особливо на кордонах з Уруґваєм та Параґваєм) люди розмовляють змішаною мовою, відомою як «портуньоль» (Portuñol).

В Канаді, іспаномовні іммігранти становлять 1,3% від всього населення, і майже стільки ж говорить нею в якості другого мови. Приблизно половина зосереджені в Торонто.

Хоча в колишній британській колонії Беліз, іспанська не має офіційного статусу, тим не менше, більшість населення знають іспанську мову, оскільки вона є обов'язковим предметом в школах. Головним чином, це - іспаномовні нащадки, пращурів, які населяли регіон з XVII ст. Більшість населення говорить іспанською також і на карибському острові Аруба, натомість, на сусідніх Кюрасао і Бонайре іспанська не така поширена. Проте, завдяки своїй близькості до Венесуели, на цих трьох островах іспанська є мовою ЗМІ, особливо телевізійних каналів, а також завдяки тісним торговельним зв'язкам та важливості іспаномовних туристів, в останні роки, іспанська мова стала обов’язковим навчальним предметом загальноосвітніх середніх шкіл, навіть не маючи офіційного статусу (офіційними мовами Аруби, Бонайре і Кюрасао є голландська і пап'яменто).

Не будучи офіційною мовою Гаїті, іспанська має значне представництво і в цій країні. Недалеко від кордону з сусідньою Домініканською Республікою, іспанську розуміють і використовують її в побуті. На Віргінських островах частка іспаномовного населення складає 17%, в основному це вихідці з Пуерто-Ріко і Домініканської Республіки. У Тринідаді і Тобаго, іспанська має особливий статус і є обов'язковою до вивчення в державних школах. На Ямайці іспанська є найбільш популярною іноземною мовою в середній школі.

В Європі, найперше звичайно, це офіційна мова Іспанії. Її теж використовують на Гібралтарі та в Андоррі (не будучи офіційною мовою, використовується більшістю, як рідна мова). Також іспанська використовується общинами в інших європейських країнах: Великобританії, Франції, Німеччині та Швейцарії (рідна мова 1,7% населення). Іспанська мова є однією з офіційних мов Європейського Союзу. Загальну кількість європейських мовців можна обраховувати цифрою в 70 мільйонів.

На Філіппінах, колишній іспанській колонії, іспанська мова була офіційною з 1571 р. по 1987 р., проте з 1973 року зазнала значних втрат впливу на офіційному рівні. Все ще чинний Президентський указ № 155 від 15 березня 1973, декларує іспанську, як офіційну мову Філіппін для документів з колоніального періоду, які не перекладені на національну мову. Після іспано-американської війни, з 1899 року Філіппіни стали колонією США. З часу американської інтервенції, влада проводила політику деіспанізації країни і насаджування англійської мови. Філіппінсько-американська війна та Друга світова війна в 1945 фактично знищили залишки іспаномовної буржуазії, які гіпотетично могли розвивати чи хоча б частково затримати занепад іспанської мови на Філіппінах. За оцінками, в 1907 році, близько 70% населення Філіппін була здатна використовувати іспанську мову, хоча тільки для 10% вона була рідною. Натомість в 1950 році цей показник впав до 6%, а зараз становить менше 0,5%. Також збереглися креольські мови на основі іспанської, наприклад, чабакано - найпоширеніша і найвідоміша з усіх різновидів креолізованої іспанської мови на Філіпінах.

В Ізраїлі є значна кількість (близько 100 тис.) носіїв сефардскої (євре́йсько-іспа́нської) мови, яка є фактично продовженням ранньо-єврейсько-кастильського діалекту, що включив в себе носіїв і риси інших єврейських іберо-романських діалектів.

Поширення іспанської мови в Африці
Поширення іспанської мови в Африці

Основним іспаномовним анклавом в Африці є Канарські острови (з більш ніж 2 мільйонами мовців). Іспанською також розмовляють у автономних містах Сеута і Мелілья (близько 170 тис. мовців). Поза цими іспанськими регіонами, іспанська мова є офіційною мовою Екваторіальної Гвінеї.

У Західній Сахарі, колишній іспанські колонії, також присутня іспанська мова, як на офіційному, так і на побутовому рівнях. В провінції Тіндуф (Алжир) проживає близько 200 тис. біженців з Західної Сахари, які вміють читати і писати іспанською, а багато з них здобули вищу освіту, в рамках пакетної допомоги, на Кубі, Мексиці, Венесуелі та Іспанії. В Марокко, іспанська мова дуже популярна в якості другої іноземної мови, і нею розмовляють в районах колишнього т.зв. Іспанського Марокко: Риф, Іфні,смуга Тарфая.

Крім того, іспанською говорять в Габоні, Камеруні, Нігерії і Беніні громади біженців, які покинули Екваторіальну Гвінею під час диктатур Франсиско Масіас Нгема та Теодоро Обіанг Нгема Мбасого. Також, в Південному Судані, наявна хоч і дуже не значна, але важлива меншість інтелектуальної та професійної еліти, які отримали освіту на Кубі. Серед інших місць, де присутня іспанська мова, варто зазначити Луену і Волфіш-Бей.

Серед країн і територій в Океанії, іспанська мова є офіційною мовою острова Пасхи в Полінезії. В Гуамі, де офіційною мовою є чаморро, лексика містить багато слів іспанського походження. Частково наявна іспанська мова і на Північних Маріанських островах (Сайпан, Тініан, Рота) і в Федеративних Штатах Мікронезії (Яп, Понпеї), оскільки це були іспанські колонії до 1898-1899. При чому, як на Гуамі, так і на Північних Маріанських островах, для більшості жителів характерні іспанські імена і прізвища.

Крім того, в Австралії та Новій Зеландії, в результаті міграції з іспаномовних країн, є велика громада, для якої іспанська є рідною мовою, (в основному з країн Південного конуса) в загальній кількості 133 тис. мовців. На Гавайських островах 2,1% населення рідною вважає саме іспанську мову.

Вілья Лас Естрельяс з висоти пташиного польоту
Вілья Лас Естрельяс
з висоти пташиного польоту

Наскільки це б не здавалося неймовірним, але іспанська мова представлена навіть в Антарктиді. І не на дослідницьких станціях, а саме в цивільних населених пунктах. Так, в Антарктиді дійсно є два цивільних поселення де, в основному, мешкають носії іспанської мови. Одним з них є аргентинське поселення Фортін Сархенто Кабрал, в якому на 2010 рік було 66 мешканців, з яких 9 родин з 16 дітьми. Іншим, є чилійське поселення Вілья лас Естрельяс з населенням 130 жителів. У кожному з них є школа!, де гучно лунає іспанська мова.