Фортеця Хібральфаро

Вид на фортечні мури Хібральфаро
Вид на фортечні мури Хібральфаро.

Стародавні споруди Малаги бачили, як на зміну один одному приходять століття, розквітають і гинуть імперії, вершать свої злодіяння тирани і здійснюють подвиги герої.

За часів правління Еміра Гранади Юсуфа на початку XIV ст. була побудована на високій горі Хібральфаро (142 м.) однойменна фортеця що в перекладі з арабської означає "маяк на кручі" (Yabal Faro). Величезної висоти стіни звели у верхній частині гори, де з часів фінікійського панування вже існували оборонні укріплення. Наявність фортеці дозволяло правителю вирішувати два завдання - утримувати контроль над Малагою та зміцнити захист самої Алькасаби (фортеці Малаги), розташованої трохи нижче, не дозволяючи тим самим ворогам зайняти панівну висоту, яка возвеличувалася над Малагою. Хібральфаро з'єднувалася з Алькасабою довгим проходом поміж двох стін, т.зв. корачею, яким війська легко можна було перекинути за 20 хв. з одного укріплення в інше, не наражаючи на зайву небезпеку, утворюючи єдиний захисний комплекс.

Прохід, що з'єднував обидві частини фортифікаційного комплексу, Хібральфаро і Алькасабу
Прохід, що з'єднував обидві частини фортифікаційного комплексу, Хібральфаро і Алькасабу.

Фортеця Хібралфаро - прекрасний зразок фортифікаційної архітектури XIV ст. Лінії оборонних стін повторюють контури пагорба, що забезпечує додатковий захист основних фортечних споруд при нападі ворога. Фортеця розділена на 2 частини. Має стіни двох типів: з вежами і зубцями. Зодчі розташували входи до фортеці під кутом один до одного, що дозволяло атакувати ворога з різних позицій. Стіни були збудовані зигзагами, що зводило до мінімуму кількість "мертвих зон" при обстрілі атакуючого ворога захисниками фортеці. До наших днів збереглися руїни старовинної мечеті, і головний вхід у фортецю. Він був споруджений у назарійську епоху, його називали «входом справедливості».

За всю історію існування, фортеця Хібралфаро жодного разу не впала в результаті прямої атаки противника. Тільки після тривалої облоги в 1487 році її зміг завоювати Фердинанд Католицький. Фортеця успішно відбивала напади піратів, під час війни з Наполеоном перебувала в руках ворога з 1810 по 1814 рік. До 1925 року цитадель залишалася місцем дислокації іспанського військового гарнізону.

Пороховий магазин,
Пороховий магазин, де поруч знаходився басейн для напування тварин.

Тут можна побачити т. зв. "бездонний колодязь", вирубаний у арабську епоху в глиб скелі на 40 метрів, резервуари для збору дощової води, фортечні вежі і будинок стародавньої порохівниці, де сьогодні знайшов свій прихисток концертний зал.

Вид на бухту з фортеці Хібральфаро
Вид на бухту з фортеці Хібральфаро.

Внутрішні розміри фортеці такі, що тут могли розміститися 5000 воїнів. До замку веде гарна соснова алея, а оточують форт сади з безліччю кипарисів і евкаліптів, апельсинових і гранатових дерев, маслин і фікусів. У центрі фортеці сьогодні знаходиться виставка мечів, обладунків та інших предметів культурного значення.

Із фортеці Хібральфаро видно не тільки всю Малагу і її бухту, але навіть африканські гори Риф і Гібралтарську протоку, а у 1931 році Хібральфаро отримала статус пам'ятки національного значення.

Цікаве іспаномовне відео Облога фортеці Хібральфаро